Eredeti megjelenés: 2017. január 5.
A kaland folytatódik, azonban előtte osszuk meg a rossz hírt a többiekkel is.
Azok számára, akik a teljes élményt szeretnék, a zene továbbra is: Final Fantasy VIII – Julia
Ezt valahogy mindig úgy képzelem el, mintha mindnyájan egyszerre, kórusban mondanák hogy „Sajnáljuk”, úgy ahogyan egy tanárt szoktak köszönteni a diákok az osztályban. Érdemes megjegyezni azt is, hogy mindannyian többesszámot használtak, annak ellenére hogy nem sejthették a többiek is ugyanezt fogják mondani. Mi lett volna, ha valamelyikük az mondja „Részvétem”? Borult volna az egész koreográfia?
A részvétnyilvánítást követően Falcon drámaian elviharzik a jobboldali lépcső felé, még azelőtt hogy beszélhetnénk vele. De legalább a többiek itt vannak nekünk lelki támasznak, ugye?
„Sajnálom!”
Megint te!? Gyanús vagy te nekem. Miért sajnálkoztál a király halála előtt? … Jól van, rajtad tartom a szemem…
„Most mi lesz velünk?”
„Már csak ketten maradtunk..!”
Öhm.. Nem feledkezel meg valakiről? Esetleg egy másik fiadról? Tudod, a trónörökösről talán? Remélem a szenilitás nem öröklődik olyan jól mit a kék haj…
Persze gondolhatott arra is, hogy már csak ketten maradtunk a királyi családból a szobában, Falcon távozása miatt, de ez nem az a drámai kijelentés amit a mondat sejtet magáról, sokkal inkább csak egy hétköznapi megfigyelés…
Kezdjünk is neki a teendőnknek, először is keressük meg az idegen nyelven íródott könyvet. Ehhez el kell látogatnunk a könyvtárba, amit nem is olyan nehéz megtalálni a Föld királyának, körülbelül tucatnyi szobát tartalmazó kastélyában. Itt is van.
„Vajon hol a könyv?”
Trannek jogos az állítása, de előbb nézzük át a könyvtár többi könyveit is.
„‘Főzés’, ‘Madarak’, ‘A természet’, …”
‘A természet’? Elég érdekes téma egy könyvnek. Ez lehet a világ legvastagabb könyve. Valamint, a ‘Madaraknak’ nem kéne ebbe is beletartoznia?
„.. ‘Modern fizika’, …”
Modern.. már amennyire ebben a feudális környezetben modernnek lehet nevezni. Mondjuk valamikor a mostani modern fizika sem fog már modernnek számítani, szóval ezt hagyom hogy átcsússzon..
>„.. ‘Harci modszerek’, ‘Fegyverek’, ‘Családfák könyve’, ‘Az emberi szervezet’, ‘Repülő tárgyak'”
‘Repülő tárgyak’? És ez mégis milyen téma? Mi számít repülő tárgyaknak? Úgy értik, hogy repülőgépek, léghajók és hasonlók? Az utóbbiról tudom hogy létezik a játékban, de abban nem vagyok biztos, hogy ebben az aktuális időpontban is feltalálták-e már a légi utasszállítást. És amúgy is, nem lenne értelmesebb ‘Légi járműveknek’ vagy hasonlónak nevezni, mint inkább ‘Repülő tárgyak’? Vagy esetleg felhőkre gondoltak? Elég szűk kategória ez is ahhoz, hogy nevén nevezhessék a dolgot. Talán a repülő állatokat is tárgynak titulálták a készítők? Csak mert nem lepődnék meg ha igen, de akkor is a ‘Madarak’ könyv már másodszor válik redundánssá…
De hagyjuk is ezeket, mert amiért jöttünk, az az idegen nyelven írt könyv, ami a bal felső könyvespolcon található, és amit keresgélés nélkül is könnyen meg lehet találni, ugyanis az intróban Lacor király is pontosan ide rakta el.
„Itt is van! Piros és elég furcsa tapintása van. Most meg keresem azt az u.n. szobát!”
Szeretem úgy képzelni, hogy sem Lacor, sem pedig Tran nem mondják ki, hogy ‘úgynevezett’, hanem csak hangosan kiejtik, hogy ‘u.n.’, akár csak valami tirpák.
Ha már itt vagyunk, akkor nézzünk be a lakókörzetbe is. Ez a terem, közvetlenül a könyvtárral szemben helyezkedik el, tőle délre (dél alatt, a kameranézet lentjét értem). Innét további öt szobába vezet út. Jobbra fent, ahova Tran éppen tart, Lacor dolgozószobája található.
Nincs itt semmi érdekes, ezért távozunk is és benézünk a vele szembe található szobába, amiről nem pontosan tudom, hogy kihez tartozik, feltételezem az inas lakosztálya lehet, a szegényes bútorzat alapján.
Itt sincs… ehm.. öööö…
Hmmm.. oké.. inkább menjünk is innét, mert valaki elfelejtette beállítani az ütközést az asztalon fekvő könyvekre…
Balra lent, Falcon lakószobája található. Úgy tűnik ő is itt van, talán csak egy kis magányra volt szüksége.
„Mivan Öcsi?”
„Ugy hiányzik!”
„Nekem is hiányzik de bele kell törődnünk!”
„És ha nem tudok!”
Ezt csak úgy kijelentettem, nem kérdés volt!
„Majd idővel begyógyulnak a sebeid ne félj!”
„Te mindig is jó testvér voltál Falcon!”
„Te is Tran!”
Kevésbé meghatóvá válik ez a beszélgetés, ha figyelembe veszem, hogy eddig minden mondatuk felkiáltójellel végződött, mintha teli torokból üvöltöznék egymásnak, hogy „NAGYON SZERETLEK TÉGED!!!”.
„Emlékszel mikor véletlenül ellöktelek és felszakadt a szád?”
„Hát persze! Nem mertünk szólni apunak, nehogy leszidjon. Szép idők voltak azok.”
„Igen azok!”
„Bocs Tran de dolgom van! Elmennél?”
Tudod, csak a szokásos ‘Halott szülő recska’, meg ilyesmik..
„Megyek!”
„Falcon!”
„Igen?”
„Remélem Te és anyu még sokáig velem maradtok!”
„Hát persze Tran!”
„Akkor jó és kössz!”
„Nincsmit!”
Mit hallok, mit mondasz? Karakterépítés? Motiváció? Áh nem, biztos rosszul hallottam, mivel ez az előbbiek egyike sem. A készítők minden bizonnyal úgy hitték betűnként fizetnek nekik, mert az előbbi beszélgetés semmi más célt nem szolgál, csupán időhúzó töltelék. Később ennek a jelenetnek még kevesebb értelme lesz..
Tran nem úgy tűnik, hogy nagyon érezné ezt az egész ‘Felálesztés’ dolgot, tekintve hogy ilyen könnyen elkönyvelte az apját halottnak, annak ellenére hogy létezik egy állítólagos mód a halottak felkeltésére. De persze az is meglehet, hogy soha nem is hitt benne csak Lacor szenilitásának tulajdonította a dolgot, és komolyan… ki hibáztathatná emiatt?
Falcon szobájával szemben található Tran hálószobája, ahol a kastély egyetlen cselédje, takarítás címszó alatt céltalanul botorkál.
„Aztán szép rend legyen ám!”
Amit a játék nem mond el, az az hogy valójában 2 Ördögalmát és 2 Elveszett Lélek Italt kaptunk és nem 2 szenteltalmát. Ez az egyértelmű pontatlanság mellett, félreértéshez is vezethet, mert létezik a játékban Szenteltalma tárgy is, de az 6 ponttal növeli a maximális HP-t, míg az Ördögalma az összes tulajdonságunkat növeli 3-mal. Feltételezhetően valamikor a fejlesztés folyamán megváltoztatták a láda tartalmát, de a feliratot nem módosították…. Játékfejlesztés!
Ami az Elveszett Lélek Italt illeti, teljes baromság. A tárgyleírás szerint „Feléleszt egy sérűlt karaktert”, ami már csak azért is faszság, mert abban a pillanatban, hogy bármelyik karakternek lemegy az élete 0-ára, megjelenik a Game Over képernyő… Röviden, ennek nem vettem sok hasznát…
Én nem látok semmi okot arra, hogy a herceg miért ne mehetne be az alattvalói fegyvertárába. Igen, az ötödik szobát az az ízléstelen rózsaszín szőnyeg jelzi, amit én már régen is csak játékhibának néztem, egy ronda foltnak amit a készítők véletlenül belerajzoltak a szobába. Ezt támasztja alá az is, hogy az ajtó még csak nem is középen helyezkedik el, a szőnyeg pedig csak úgy véget ér a terem közepén.
De legalább gondoltak arra, hogy kicsit feldobják a helyet.
Igen, ezzel a fikusszal bebizonyították a fejlesztők, hogy figyelnek az apró részletekre.
A kastély túloldalán találjuk a pincét, ahova egy apró, felesleges termen keresztül vezet az út.
Ez itt a pince, a véletlenszerűen elhelyezett boroshordóival együtt. Ezt a szobát már korábban láthattuk az intróban, ezért mi tudjuk hogy Lacor király a bal felső sarokban lévő hordó alá rejtette a lejáratot az u.n. szobához, de Trannek fogalma sincs erről.
Meg kell jegyezni, a játék felismeri, hogy a jó hordót próbálod eltolni, mert a többivel nem lehet semmit sem csinálni, tehát az egyetlen dolog ami meggátol abban, hogy továbbhaladj a játékkal az, hogy a játékos karakternek nincs semmi oka azt tenni, amit mondasz neki…. Játékfejlesztés!
És igen, az a fekete négyzet a falon az egyetlen dolog a hordón kívül amit használni lehet. Ha odamész hozzá Tran megjegyzi, hogy lát egy gombot és megkérdezi, hogy megnyomja-e, de nem számít hogy hogyan válaszolsz, mert amíg a hordó a helyén van, nem csinál semmit.
Trannek annyira idegen a ‘Szoba’ koncepciója, hogy idézőjelek közt meri csak kimondani.
Hm? Szoba? Olvastam már valahol erről az u.n. ‘szobáról’…
Na de itt az ideje ellátogatnunk a trónterembe Susanne királynéhez, hogy megmondjuk neki elmegyünk megkeresni valakit, valahol a világban akinek még csak a nevét sem ismerjük, egy öregember delíriumos zagyvaságaira alapozva, annak érdekében, hogy egy idegen lény által felépített szerkezet segítségével feláleszthessük a királyt… Sziklaszilárd indíték.
Látszólag Susanne királyné élvezi az uralkodói szerepet, annak ellenére, hogy Falconnak kéne lennie a királynak, az apja halála után.
„Anyám, el kell mennem egy időre!”
„De hát miért?”
„Ezt inkább nem mondanám el. Igérem nem leszek sokáig el!”
Tudod, az az ember akit meg akarok keresni, bárhol lehet és a nevét sem tudom, de elég magabiztos vagyok benne, hogy vacsorára hazaérek…
„Rendben fiam! Vágy magadhoz fegyvert és egy társat!”
„Rendben anyám! Elmegyek a faluba és elhívom magammal Edgárdot.”
„Ég áldjon fiam!”
Vajon a katonáknak milyen mondanivalójuk lehet?
„…”
..gondoltam.
Akkor ne is húzzuk az időt, vágyünk magunkhoz felszerelést és irány a falu.
A kastély egyetlen még fel nem fedezett szobájában találhatunk 2 gyógyitalt, egy bronzpáncélt és egy ezüst kardot. Egy pontosan ugyanolyan ezüstkardot, mint amilyen alapból volt nálunk… a játékban senki más nem használ kardokat…
Két lehetséges magyarázatot találok erre, az egyik az, hogy pluszpénz gyanánt rakták ezt bele a fejlesztők, hogy az első adandó alkalommal eladd az egyik fegyverkereskedőnél 800 aranyért.
A másik magyarázat, hogy elfelejtették, alapból adtak Trannek fegyvert…… ja, inkább az utóbbi felé hajlok.
Itt is van! Azonos tárgy, azonos statokkal és egy hihetetlenül mély betekintést nyújtó tárgyleírással. Ha már úgyis a tárgymenüben vagyok, felhasználom azt a két ördögalmát, amit korábban találtunk.
Minden tulajdonságunk megnőtt így 6-tal, amit látni is lehet a HP és MP értékeinken is.
„Ez megvan! Nyomás Edgárd!”
Mármint úgy érted, „Irány Edgárd”?
Vagy a képzeletbeli barátodat, Edgárdot parancsolod indulásra?
Az udvar déli szélénél, az utat követve el is hagyhatjuk a kastélyt. Amennyiben sérültünk volna, vagy megfogyatkozott volna a manánk, a kútnál újratölthetjük mindkettőt. Ez egy elég állandó dolog a játékban, nagyjából minden vízforrásnál kaphatunk ingyen HP/MP újratöltést, ezért nem is fogunk soha fizetni egy fogadóban sem. De sétáljunk is ki a kastély kapuján…
..egy tágas új világba.
Nagytérkép zene: Secret Of Mana – I Won’t Forget
És azonnal próbáljunk is visszamenni.
De erre nincs lehetőségünk, elértük a visszanemtérés pontját. Igen, ez egy szó… Az út két irányba vezet, egyik a falu, a másik az erdő. Egyenlőre csak a faluba tudunk menni, mert Tran nem mer belépni az erdőbe Edgárd nélkül, vagy valami ilyesmi.
És meg is érkeztünk közönséges fantasy név falujába. Tran pedig nem a saját memóriájának felfrissítéseként kiálltja hangosan barátja nevét, hanem annak láttán, hogy Edgárdot egy kövér, szakállas, turbános személy üldözi keresztül a városon. Ó és igen. 8 perc 11 másodperc a részidő. Ebben a végigjátszásban eddig tartott, hogy elérjük az első Comic Sansot. Hurrá! De hát a kora 2000-es években mindenki használt Comic Sansot, és még csak ne is próbáld letagadni! Mind voltunk ott egyszer.
Eron zene: Secret of Mana – The Color of the Summer Sky
Kikerülve a kocsmát és pár lakóházat, sikeresen utolérjük Edgárdod és újdonsült barátját.
„Gond van?”
„Őőő… Kérdezd azt a férfit!”
„Gond van?”
„Ez a kis tolvaj ellopott tőlem egy almát!”
„És mennyi az az alma?”
„30 Arany.”
„Tessék.”
Ehhez annyit hozzá szeretnék tenni, hogy a fenti szakállas férfi arcképét csak esztétikai okokból raktam be, mivel a játék eredetileg nem társított hozzá semmilyen képet. Azért választottam ezt az arcot, mert a játék mappájában lévő arcképek közül csak neki volt dús szakálla, és ezért feltételezem őt rakták volna be a fejlesztők, ha adtak volna ennek a karakternek arcot. Ó, és még valami. A játék scriptje, csak fasziként utal a férfira. Gondoltam megjegyzem, mert viccesnek találtam.
„Szerencséd, hogy pont most jöttem!”
Igen különben vállalnod kellett volna az egy szál alma ellopásáért járó büntetést. Egy gyengéd csapást a csuklóra. 24 percnyi eltiltást a helyi piacról. Nyilvános megszégyenítést egy enyhén vicces kinézetű kalap viselésével. És még az öregasszonyok is a szokottnál tovább néznének rosszallóan a templomban. Úgy értem nem tudom mennyi az a 30 arany, de mi ez? A világ legértékesebb, retkes almája, vagy mi?
„Mivel hálálhatom ezt meg?”
„Azzal, hogy velemjössz egy rövidebb útra!”
„Megyek én szívesen, de hova?”
„Azt majd út közben elmondom!”
Elmenni egy kalandra, keresztül a vérszomjas nyálkákkal teli erdőn, át a szelidítetlen hegyen egy ember után, aki bárhol lehet, egy almáért cserébe? Ésszerűnek tűnik.
Tehát ezzel Edgárd csatlakozik is a csapatunkhoz. Egy kis infó róla, a játék tolvajként hivatkozik rá, ami az előbbiek alapján elég érthetőnek tűnik, csatában pedig harci botokat használ és ezen kívül más felszerelés nincs is nála. Nézzünk körbe a faluban.
Edgárdéktól balra haladva, első alkalommal találkozhatunk a játék „morál rendszerével”. Amikor korábban a játék azt mondta, hogy több befejezés is van amit te befolyásolsz, valójában ezekre gondolt. A dolog ismerős lehet, ha játszottál bármilyen Bioware játékkal, ez a szokásos renegád-példakép, sith-jedi skála, ahol két lehetőség közt kell dönteni és ami meghatározza, hogy követendő példa, vagy megvetendő söpredék leszel. Persze nem ilyen egyszerű a dolog, a döntések sosem könnyűek, a jó cselekedet sosem olyan egyértelmű mint azt gondolná az ember és gyakran nagyon súlyos következményei lehetnek, ami miatt jól meg kell fontolni, megéri-e a helyes utat követni. Még amikor tudod hogy jól cselekedtél, akkor sem fogod jól érezni magad a következmények súlya miatt.
„Vissza rúgod a labdámat?”
……………
……..
……………
hjaj …
Szólt már valaki a Telltale Games-nek, hogy 8 évvel a The Walking Dead előtt, egy apró, magyar indie csapat már feltalálta hogyan lehet játékokba jelentőségteljes döntéseket tenni? Életemben nem voltam még ilyen dilemmában. A gyereknek szüksége van a labdára és csak én adhatom oda neki! Azonban a labdát át kéne rúgnom a kerítésen… Megéri nekem ez? De azt sem akarom, hogy az én lelkemen száradjon ennek az apró kölyöknek a jókedve. Döntések, döntések…
„Persze”
Viccet félretéve, ez tényleg egy olyan döntés, ami befolyásolja a befejezést. Ha nem válaszolok igent, akkor kapok egy rossz pontot, és ha abból összegyűlik 8 a játék végéig, akkor a rossz befejezést fogom kapni. Egy befejezést, ami mellékesen már ténylegesen vetekedik a Bioware féle játékok gonosz befejezéseivel. És mindezt egy labda alapozza meg. Ha visszaadom a gyereknek a labdát, akkor már lehetőségem sincs rá, hogy a rossz befejezést kapjam, szóval a játék nagyon fontosnak tartotta ezt az eseményt ahhoz, hogy nélküle Tran már ne tudjon átesni a jó-gonosz határon. Csak feltételezni tudom, hogy a gonosz befejezést követően Tran milyen gonosz cselekedeteket követhet el. Almás lepényt lop az ablakpárkányokról? A nyilvános WC-ben piszoár helyett a fülkét használja hugyozáshoz? A lehetőségek végtelenek. Ó, és egyébként. Nem szükséges visszarúgni a labdát, elég ha igent mondasz, aztán faképnél hagyod a gyereket.
Zseniális!
És kíváncsi vagy mi történt volna, ha nemet mondok?
Ha megpróbálod mégis visszarúgni a labdát, akkor pedig:
„Majd bejön érte!”
Aztán ugyanúgy otthagyom a labdát, mint amikor igent mondtam!
Egyszerűen zseniális!
(Utóirat: a gyereknek sem volt eredetileg képe, utólag raktam neki is be.)
De térjünk vissza az eredeti játékhoz, mivel jók vagyunk, igent válaszolunk. A rossz befejezést majd később megmutatom, amikor elérünk oda. A veteményes kert fölött egy bolt található, nézzünk be oda.
Árul pár jobb fegyvert és páncélt, mint amit jelenleg használunk, illetve gyógyitalokat is, de csak 290 aranyunk van, amiből nem telik semmire.
A bolttól jobbra-föl, ahol sikerült belesétálnom a falba…
…egy templom található.
Templom zene: Xenogears – Pray for the People’s Joy
Itt kérhetünk áldást és gyógyítást. A gyógyítás egyértelmű mit csinál, azon kívül hogy egy újabb indokot ad arra, hogy ne költsünk pénzt a fogadókban. Az áldás pedig semmit nem csinál. A játék scriptje szerint is csak annyit mond a pap, hogy „Szent Isten kisérjen az utadon gyermekem!”, majd befejeződik a script.
A templom mögött található, a már említett fogadó.
Há, kösz nem, most jövök a templomból.
Fogadok sokszor hallja ezt a fogadós. Valakinek figyelnie kéne őt, mert a pap rendesen aláássa a megélhetését. Csak képzelni tudom milyen szúrós pillantásokat vethet a pap felé, amikor épp kisétál a templomból a frissen gyógyított hívőkkel. Persze a fogadó arra való, hogy legyen hol aludni éjszaka, de komolyan, úgyis mindenki csak gyógyításra használja.
A templom mellett pedig a faluraktár található.
Akkor inkább visszamegyek a kastélyba, ahol az egész családom lakik. MERT ÉN VAGYOK A HERCEG! Sajnos semmit nem lehet itt csinálni, pedig azok a kincsesládák sikítanak azért hogy kinyissák őket.
Már csak egy épület maradt a faluban, ahova bemehetünk, mégpedig nem más mint a…
KOCSMA!
Kocsma zene: Star Wars – Cantina
Nem, nem vicc… tényleg ez a zenéje. Beszéljünk a vendégekkel!
„Nem akarnak kiszolgálni… Pedig én csak egy pohár vörösbort kértem. Hoppsz, be ne köpjön.”
„Merje valaki köcsög aztmondani hogy ittam…”
…Hukk!”
„Kérsz valamit?”
„Nem kösz!”
„Hukk… Még n..nem is basztam be!”
„Ne káromkodj már bazdmeg! Gyere haza! Eleget ittál már! Rád férne egy kis alvás…”
Ezzel be is jártuk egész Eront. Legalábbis ami elérhető belőle, ugyanis a játék scriptjében látom, hogy itt eredetileg lett volna egy focis mini-game, ami jelenlegi állapotában nem működik, azonban ez nem azt jelenti, hogy nem tudom megmutatni az elkészült részeit.
A pályán látható, hogy a fejlesztés korai fázisában lett kivágva, mert két kődarabon kívül nincs rajta semmilyen díszítőelem és az fű textúra is nagyon szembeötlően ismétlődik.
A bevezető szöveget követően Cliff labdákat kezd el rúgni a kapu felé, 3 lehetséges sávban. Ott ahol épp Tran áll, illetve a közvetlen tőle jobbra és balra lévő sávba. Ha Trannek sikerül elkapnia a labdát, Cliff újat rúg, de ha bemegy a kapuba, akkor annyit mond, „Ehh, ezt elrontottad!”, aztán újra rúg.
A védés nehezebb mint amilyennek tűnik, tekintve, hogy Tran teljesen mozgásképtelen a játék tartama alatt, ezért csak a szimpla véletlenen múlik, hogy sikerül-e a védés vagy sem. De nem is igazán számít, mert még ha sikerülne is elég labdát kivédeni, a befejezés mindig pontosan ugyanaz. Még akkor is ha egy kis csalással, az összes labdát sikerült kivédenem.
„Mivel kevesebb mint 10 a kivédett rugások száma, ezért nem nyertél pénzt!”
A script szerint, még ha sikerülne is valahogy kivédeni elég rúgást, akkor is csak azt mondaná, hogy kapok 100 aranyat, de valójában nem kapnám meg. De hát okkal léteznek kivágott tartalmak, és senki nem várja, hogy működjenek is. Érdekességkép leírom a párbeszédet aminek normális esetben le kellett volna zajlania itt.
Férfi
„Szia Tran! Te Lachor király fia vagy! Engem Cliffnek hívnak. Felajánlom, hogy kipróbáld…
… a legújabb játékot: A focit. Még a szabályok nincsenek teljesen kitalálva, de annyi igen, hogy van egy kapus, akinek ki kell védenie…
… a rúgásokat. Nem akarod kipróbálni? 10 rúgás van! Ha mindet kivéded, kapsz 100 Aranyat!”
Majd ezután egy Igen/Nem döntés, de egyikre sincs semmi beprogramozva, szóval ennyi. Mivel a későbbi csapattagjaink számára is elő van készítve hely ezen a pályán, azt feltételezném, hogy a történet későbbi pontján tudtunk volna elérni ezt a mini-gamet (vagy esetleg akkor IS), de később már nem lesz alkalmunk ide visszatérni, szóval ez nem lehetséges.
Nincs már több dolgunk Eronban, tehát távozhatunk is.
Következő megálló, az Eroni erdő. Érdekes, hogy a kis faluról nevezték el az erdőt és nem a kastélyról, pedig mindkettőt ugyanúgy körbeveszi.
Comic Sans! Az amatőr játék- és weblapfejlesztők legjobb támasza.
Erdő zene: Final Fantasy VI – Phantom Forest
Az erdő az első hely, ahol alkalmunk van csatázni. A csaták nem véletlenszerűen történnek séta közben, mint például egy Final Fantasyben, sokkal inkább a Chrono Trigger rendszerére hasonlít, ahol akkor kezdődik a csata amikor a játékos belesétál a pályán járőröző ellenfelekbe. Az egyetlen ellenfél amivel itt találkozhatunk, az a tipikus belépőszintű szörny minden JRPG-ben, a zöld nyálka. Annak ellenére, hogy ezek az ellenfelek a legegyszerűbbek az egész játékban, okozhatnak némi fejfájást, abban az esetben amikor már a sokadik csatát kényszerülünk lejátszani gyógyítás nélkül. Köszönhető ez elsősorban annak, hogy a játék nem helyez nagy hangsúlyt a harcra, ezért a játék végéig is csak nagyjából 7-8-as szintre fognak eljutni a karaktereink. De mielőtt még részletesebben kifejteném a harcrendszert, osonjunk el a pálya nyugati végébe lévő barlanghoz.
Ez a barlang egy átjáróként szolgál az erdő másik részéhez.
Meglepően előrelátó volt a fejlesztőktől, hogy egy világoszöld sávot húztak végig a lombok alatt, különben nem jöttem volna rá, hogy át lehet alatta menni. A kis tavacskánál pedig felfrissíthetjük magunkat ingyen, tovább értéktelenítve a fogadós szolgáltatásait.
Egyébként, érdekes módon ennek az egyetlen képernyőnek saját zenéje van, mégpedig a Chrono Trigger – Balthasar’s Theme, ami rögtön a következő képen vissza is vált a korábbi zenére, effektíve beleégetve ezzel a fülembe a dal első 5 ütemét, mert nagyjából addig tart végigérni ezen a képernyőn.
A baloldalon elhagyva a képernyőt, ez a látvány vár minket, amire a játék scriptje „Erdészként” hivatkozik. Elég ideje élek emberek között, hogy bátran kijelenthessem az ott nem egy erdész, hanem egy ház. Ezek alapján feltételezem, hogy ez az erdész háza lehet. Logikus, tekintve hogy az erdőben található.
Látod, nem könnyíti meg a dolgot, hogy ezt a helyet pedig „Erdészbelsőnek” nevezték el. Lehet, hogy ez egy újabb kivágott tartalom maradványa, ahol Trannek és Edgárdnak ki kellett volna menekülniük egy élő ház belsejéből? Érdekes gondolat nemde? Természetesen a válasz, nem. Nézzük meg mi van a ládában.
-2db gyógyital
-200 Aranyat
-Léptél 1 szintet!!
Tran 3. Szintre lép!
Edgárd 3. Szintre lép!
Egyesek azt mondhatják bűn elvenni az erdész értéktárgyait. Én azt mondom bűn nyitva hagyni a ládát. És amúgy is, a játék nem tartja ezt számon a morál rendszerében, szóval kóserek vagyunk.
Egyenlőre semmi mást nem tudunk az erdész házánál csinálni, ezért térjünk is vissza az erdő korábbi részére és beszéljünk a harcrendszerről.
És ahogy kilépek a barlangból, máris találok magamnak egy nyálkát. FIGHT!!
Csata zene: Valkyire Profile – The Incarnation of Devil
Ahogyan az egy hozzáértő számára egyértelmű lehet, a Darkness Entertainment nem használta az RPG Maker beépített harcrendszerét, hanem helyette készítettek egy sajátot ami jobban hasonlít a Final Fantasy harcrendszeréhez. Sajnos a fejlesztők ambíciója újra túlszárnyalta tehetségüket. A harcrendszer hajlamos bemondani az unalmast elég megbízhatóan, design szempontból pedig teljesen kiegyensúlyozatlan. Hol is kezdjem.
A harc körökre osztott, először Tran, aztán Edgárd támadását kell kiválasztanunk, majd az ellenfelek lépnek. Ez néha elromlik és az ellenfelek a harc kezdetének pillanatában támadnak egyet. Képekkel nehéz érzékeltetni, de a lényeg, hogy amíg a jobb felső sarokban látható támadás menü aktív, addig a játék lényegében áll. Amikor a támadások végrehajtódnak, a menü eltűnik, majd utána újra megjelenik és ismételten szünetel addig a harc… kivéve amikor ez az előbbi hiba jelentkezik. Ilyenkor a játékos nyugodtan próbálja kiválasztani a kívánt támadást, ám az ellenfelek közben bevisznek egy ingyen sebzést, ami ellen nem lehet semmit sem tenni. De fókuszáljunk inkább a menüre.
A HP és MP feliratok elég egyértelműek annak aki már játszott hasonló játékkal. Kivéve természetesen, amikor megszűnik működni. A HP jelző garantáltan ki fog akadni bármelyik végigjátszás során. Ilyenkor az első számjegy helyén ragad egy szám, ami a menü eltűnésekor is megmarad és eltakarja a tényleges értéket. Teljesen megszokott, hogy a most látható 62 helyett, csak 02 lát az ember, ami eléggé össze tudja zavarni a játékost. Erre látható egy példa az alábbi képen.
Az a 9-es a csata egész végéig ott marad és eltakarja a valódi HP mennyiséget. Na de beszéljünk a csata opcióinkról. Minden karakter számára az alábbi 5 lehetőség érhető el.
Varázslás
GF hívás
Védelem
Futás!
A támadás egy egyszerű csapás a karakter felszerelt fegyverével. A fegyver erejétől és az ellenfél védelmétől függően okoz sebzést. Egyszerre csak egy ellenfelet lehet vele támadni, többnyire MP spórolásként érdemes használni, vagy ha csak egy ellenfél van.
Varázslatai Trannen kívül senkinek sincs, de ez nem is olyan nagy probléma, ugyanis itt jön képbe a harcrendszer kiegyensúlyozatlansága.
Mint látható, két támadásunk van, a Tűzgolyó és a Tűzlabda (Ki tudja megmondani mi a különbség a két szó között? Én sem…). Az MP költségük és az MP mennyiségünk összevetésével észrevehető, hogy a két varázslat könnyedén elviszi a maximális MP-nk felét, már egyetlen támadással is. Ezért cserébe megtámadhatunk vele egyetlen ellenfelet, és pontosan ugyanannyi sebzést okozhatunk vele, mint a sima kardcsapással. Mindig is tudtam, hogy a varázslatok teljesen hasznavehetetlenek, de csak most bizonyosodtam meg róla, a játék scriptjének segítségével.
Az ég világon semmi oka sincs, hogy varázslatokat használj a sima támadás helyett, a varázslatok ugyanazt a sebzésszámítási formulát használják, mint az alap támadás. Vagyis a fejlesztők betettek a játékba két varázslatot, két különböző MP költséggel, de mind a kettő pontosan ugyanazt csinálja mint a másik és ha ez még nem is lenne elég, az alap támadással szintén ugyanezt lehet elérni, méghozzá ingyen. Szimpla MP pazarlás. De nem is lehetne kiegyensúlyozatlan a harcrendszer, ha a haszontalan támadáshoz nem társulna, egy eltúlzottan erős, OP támadás. Itt jön képbe a GF hívás.
A GF a Guardian Force rövidítése, ami egy újabb Final Fantasy-ből átemelt ötlet. A GF-ek minden karakter számára személyre szabott megidézhető lények, akik segítenek a harc során. Ahogy a képen látható, Tran GF-je Ifrit, egy tűzdémon, aki kinézetre megegyezik a FFV-ös megfelelőjével. Megidézés után egy látványos animáció játszódik le, amiben Ifrit tűzet dob az ellenfelekre.
Edgárd GF-je pedig Ramuh, a FFV villámdémona, aki villámokkal szórja meg a szerencsétlen ellenfeleket.
Félreértés ne essen, ez pontosan annyira kiüt a játékból számomra is, is mint számodra. A fejlesztők a legkisebb fáradságot sem vették, hogy magyarázatot adjanak ezekre a természetfeletti lényekre, amik látszólag minden emberbe gyárilag beleépültek. Eddig a pontig a történetben, az egyetlen nem hétköznapi esemény, egy repülő szerkezet lezuhanása volt, de még az is elég volt arra, hogy a játék főcselekményét megalapozza. Az imént még a múlton merengtünk a testvérünkkel, majd részegekkel beszélgettünk egy kocsmában, erre hipp-hopp, 10 perccel később az Olümposz isteneit hívjuk le, hogy zöld nyálkákat pirítsanak halálra.
De félretéve a játék ludonarratív disszonanciáját, a GF hívás minden harc leghasznosabb opciója. Mindkét GF 9 MP-be kerül, ami kapásból fele a varázslatoknak és emellett, minden ellenfelet sebez. Persze ezért cserébe a hátránya az, hogy… várjunk! A játék scriptje szerint a GF hívás átlagosan 12-18 ponttal többet sebez, mint az alap támadás, vagy a varázslatok! És ez is ugyanúgy skálázódik a felszerelés erejével!!!
Mint az látható, az egyetlen indok ellene az lehet, ha nincs elég MP-nk, vagy ha egy ellenfelünk van csak és spórolni szeretnénk. A csaták nagy része az alábbi módon szokott lezajlani:
1. GF hívás ameddig csak egy ellenfél marad
2. Támadás
3. A győzelem mámoros érzése? (nem biztos – publikálás előtt ellenőrizni!)
Tovább haladva a listán, a védelem opció szintén elég egyértelmű, a kiválasztott karakter védelme megnő egy körig, ami elméletben jól jöhet a gyenge karaktereknél, azonban sokkal bölcsebb az az örök igazság, miszerint a legjobb védekezés a támadás. Másfelől pedig, a játék úgy osztogatja a critical misseket, mintha nem lenne holnap.
Végezetül pedig a futás, amivel abszolút semmit nem lehet kezdeni. Kivétel nélkül minden alkalommal amikor futni próbálnál, megjelenik egy kis üzenet, hogy „Itt nem menekülhetsz el!”, egy reményölő „tü-dűm” kíséretében. Nincs kivétel, ez így bele van kódolva a játékba.
Egyébként a critcal missekre visszatérve, csak úgy megemlítem, hogy a fent ábrázolt mindkét GF Hívás 0-ás sebzéssel ért véget. Ez teljesen megszokott a játékban, de szerencsére mindkét irányban működik, megesik hogy egy bossfight véget ér anélkül, hogy az ellenfél egyszer is sebezne. A script szerint az esetek 16,67%-ában sebez nullát egy támadás, karaktertől függetlenül. Legyen az egy kezdő szintű nyálka, vagy a játék főbossa. Érdekes megjegyezni, hogy a teljes első kör és a következő kör első támadása is 0-át sebzett, mindkét oldalról, vagyis az első körben 6 darab critical misst sikerült beszereznem, aminek a valószínűsége 0,0021% és ami egyáltalán nem szokatlan dolog. Ez arra enged következtetni, hogy talán nem működik teljesen hibátlanul a harcrendszer.
Egyébkén critical hitre is van alkalmunk a játékban, méghozzá azonos valószínűséggel, ami a script szerint… -6-12 bónuszsebzést okoz? Vagyis lehetséges, hogy a critical hit 6 pontot levesz a normál sebzésből? Érdekes… Ennyi év után, csak most kezd összeállni nekem is a kép. Critical hit esetén, a kép megremeg és egy ütés hangeffekt hallatszik. Ezt mindig is furcsálltam, hogy miért hozza ki néha 4, 7 vagy esetekben 0 sebzés alkalmával is. Nem tűnt logikusnak, hogy egy 4-es sebzés kritikus lenne. De a script alapján, ezt teljesen lehetséges, ha a véletlenszám generátor eleve alacsony sebzést dob és arra még rámegy egy -6-os csökkentés és lám, 0-ás critical. És ez azt is megmagyarázza, hogy miért tapasztaltam jelentősen kevesebb critical hitet, mint misst, annak ellenére, hogy azonos a valószínűségük. A válasz, hogy ugyanannyi volt mindkettőből, de nem jöttem rá, hogy kritikus sebzést okoztam, mert alig volt több, vagy pont hogy kevesebb volt, mint a normál sebzés.
Azért azt még megjegyzem, hogy az első csata során 12 támadás történt összesen mindkét oldalról. Ebből 6 critical miss, 2 pedig critical hit lett. Ugyan egy csata nem reprezentálja a teljes valószínűségeket, de ez bizony a 16,67% helyett, 66,66%-os valószínűséget mutat. Ha hiszünk a játéknak, akkor ennek az eredménynek az esélye 0,00002871%, ami valljuk be, nem sok.
De ennyi elég is a harcrendszerről. Végezzünk a nyálkákkal.
Győzelmi zene: Final Fantasy VIII – Victory Fanfare
Fogalmam sincs, hogy a képen Tran és Edgár nevetnek, vagy csak hatalmas az orruk..
A csata végeztével egy összegző menüt kapunk, ahol minden karakterünk fegyveres alakja és arcképe látható, egy háttér mögött, ami látszólag részecske robbanást ábrázol. Minden bizonnyal ez a főszereplő szenvedésének metaforája, vagy valami. Annak ellenére, hogy négy hely van kihagyva karakterek számára, nincs egy pont sem a játékban, ahol háromnál több személy lenne egyszerre a csapatunkban. Alul egy felsorolás található arról, hogy mit szereztünk a csata folyamán. A fejlesztők elhelyeztek egy „Menü” feliratot a kép jobb oldalán, arra az esetre, ha nem jöttünk volna erre rá a kontextusból, hogy ez itt egy menü. De mi rájöttünk.
Az ellenfél elejtett egy gyógyitalt
Szerencsére sikerül elkerülnünk a további csatákat, tehát szabad az út az erdőből.
A kis földes pötty az erdőnél és a hegyeknél a két terület bejáratát jelzi. Mi épp most jöttünk ki az erdőből és a hegyen kell folytatni az utunkat, de előtte nézzünk be a kép alján lévő kis faluba, ami veszélyesen közel van két aktív vulkánhoz is, a szigeten lévő három vulkánból.
Falu zene: Final Fantasy I – City Theme
A falu valójában csak egy fogadó, ami minden bizonnyal küzd a megélhetésért, tekintve hogy a közelben fellelhető egyedüli civilizált életet, egy kút személyesíti meg a kép felső sarkában. Nyilván olcsó volt az ingatlanár, figyelembe véve, hogy két aktív vulkán lábánál helyezkedik el…
És lám, a fogadónak mégis van három vendége is. Feltételezem megérte nekik keresztülvándorolni a gyilkos erdőn, vagy a halálos hegyen, hogy beülhessenek egy pofa sörre… Beszéljünk velük!
„Egy kicsit fogyókúráznom kéne!”
„Hát igen. Elég kövér vagy, úgyhogy menj el Duci Tréningre.”
„Közbeszólhatok én is?”
Jó látni, hogy egy feudális világban, ami arról volt híres, hogy csurig volt éhezésekkel, vannak akik a tökéletes külsőt tartják legfontosabb dolguknak. Egyébként ezeknek a karaktereknek sem volt eredetileg arcképük, a kinézetük alapján választottam nekik az RPG Maker galériájából.
A fogadóssal beszélve lehetőségünk van pihenni, illetve vásárolni gyógy- és manaitalokat, ám ezekre jelenleg nincs szükségünk, úgyhogy egy gyors mentés után távozunk is a fogadóból.
Nincs más hátra mint előre, így hát induljunk a hegyre és közben reménykedjünk, hogy nem épp az átkelésünk közben dönt úgy valamelyik vulkán, hogy kitör.
Eroni Hegység zene: Final Fantasy VIII – Movin’
És meg is érkeztünk az Eroni Hegységhez. Ez már a második helység, amit Eron után neveztek el. Eron után, ami 4 lakóházból, egy templomból, egy boltból, egy fogadóból, egy raktárból és egy kocsmából áll. Mint azt később láthatjuk, a sziget túloldalán található város egyértelműen a nagyobb település, városfallal, őrséggel, kikötővel és egy rakat bolttal. Annak a városnak Noroan a neve. Nem Eron. A logika úgy diktálná, a hegységet a nagyobb településről nevezik el (a szigeten lévő KÉT település közül). Felmerül a kérdés, vajon Eron nem a királyság neve-e, de ez sem lenne túl logikus, mert a királyság nevét viselő falu akkor is, miért a kisebbik lenne!? Valamint a kétségtelenül jobban védett és felszerelt város miért a lehető legtávolabbi pontján van a szigetnek, a kastélyhoz képest?! Ezek azok a kérdések, amikre azt hiszem sosem fogunk kielégítő választ kapni… Öljünk pár nyálkát!
Ezen a képen látható ahogy a harcrendszer épp a szokásos seppukuját végzi el. A harc ebben a pillanatban indult el, de a nyálkák már támadás közben vannak, a támadómenüm pedig még aktív. Sikerült időben kiválasztanom a támadóparancsaimat mielőtt befejeződött volna a nyálkák támadása, de ezzel csak azt értem el, hogy újra kiválaszthattam a támadóparancsaimat, anélkül hogy azok végrehajtódtak volna. Ó, és igen, valójában nem 0 manám van, simán kifért még belőle egy GF hívás… Remek.
Az ellenfél ingyen támadása meg is teszi a hatását és egy körrel később Edgárdot elkapja egy végzetes csapás.
És mivel a játék hazudott arról, hogy az elesett társainkat feléleszthetjük, a csapatunk teljesen sértetlen állapotról eljutott a Game Overig, pontosan 29 másodperc alatt, mielőtt még realizálódhatott volna bennem a veszély jelenléte.
Így végződik hát a Kapu végigjátszásának második része. Edgárd a nyálkától ragacsos porban fetreng saját vérében, miközben Tran elkeseredetten próbálja letuszkolni a torkán, az Elveszett Lélek italt, amiről kiderült, hogy nem több egy 500 GP-s átverésnél. A következő részben átkelünk a hegyen és talán végre egy kaput is láthatunk.
Game Over zene: Final Fantasy I – Game Over
Annyit hozzátennék a harcrendszerhez így utólag hogy az XP számítás is teljesen bugyuta volt. A játék úgy van csinálva hogy minél több kör telt el a harcban annál több XP-t számol fel neked a végén. Emlékszem kiskoromban simán level 12 körül voltam (amikor a játék kb arra számít a végére hogy 5-6 körül lehetsz ha nem is repültél el a sárkányokhoz)